life no pain
ЖИВОТ БЕЗ БОЛКА ®
  • НАЧАЛО
    • ВИДОВЕ ТЕРАПИИ
    • ПСИХОЛОГИЧЕСКА КОНСУЛТАЦИЯ >
      • СЪВЕТИ НА ПСИХОЛОГ
    • ЛЕЧЕБНА ФИЗКУЛТУРА >
      • Център гр. София
      • Център гр. Благоевград
    • МАГАЗИН >
      • ПРОДУКТИ
  • ЗА НАС
    • ЦЕНТРОВЕ >
      • гр. София
      • гр. Благоевград >
        • ЕКИП
    • ФОНДАЦИЯ
  • ЦЕНИ
  • ГРАФИК
    • ЦЕНТЪР гр. Благоевград
    • ЦЕНТЪР гр. София
  • ГАЛЕРИЯ
    • ВИДЕО
  • СТАТИИ
    • ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ
    • ЗАБОЛЯВАНИЯ >
      • Спортни травми
  • ПАРТНЬОРИ
    • Експерт козметикс
    • Blagoevgrad.eu
    • Relax for you
  • КОНТАКТИ
    • Център гр. Благоевград
    • Център гр. София

​Дискова херния

3/30/2017

0 Comments

 
Picture
​
Дискова херния ,представлява притискането на гръбначномозъчен нерв от материята,съдържаща се във вътрешността на междупрешленните дискове.Тя е възможна във всеки отдел от гръбначния стълб,но най-често се появява в лумбалния
(поясен ) и цервикалния  (шиен) дял.
Междупрешленните дискове се състоят от централна част- пулпа  и външен фиброзен пръстен, съставен от няколко слоя фиброхрущял. Те свързват гръбначните прешлени и играят ролята на амортисьори, като поемат и смекчават сътресенията при движение. Най-честата причина за настъпване на дисковата херния е продължителното износване на междупрешленните дискове. С напредване на възрастта, те губят част от водното си съдържание и стават по-малко гъвкави.
Симптомите,характерни за този вид заболяване  представляват силни болки в съответния дял от гръбначния стълб.Болките варират в зависимост от това кой нерв и междупрешленен диск са засегнати.Характерни са моторни и сензорни нарушения.
Когато хернията настъпи в шийния отдел на гръбнака, се наблюдава болезненост на шийните и раменните мускули, както и мускулите на ръката. Ако хернията е в лумбалния район и се засегне седалищният нерв, се развива типичен симптомокомплекс – болка в долната част на гърба, седалището или крака, както и усещане за убождане или гъдел, и мускулна слабост. Най-често симптоматиката е унилатерална (едностранна). Болката е силна до непоносима, болният заема поза целяща облекчаването й.

Тъй като това е свързано с износване на дисковете, рискови фактори са упражняването на професии с голямо физическо натоварване, често клякане и вдигане на тежести, и напредналата възраст. Освен след систематично натоварване и износване на дисковете, състоянието може да настъпи и след рязко движение или натоварване, при което се скъсва фиброзният пръстен. Някои вродени анатомични особености на гръбначния стълб могат да бъдат предразполагащ фактор.
Диагнозата се поставя след физикален преглед и провеждането на образна диагностика. Физикалният преглед включва провеждането на специфичен тест, при който пациентът лежи по гръб, а лекарят повдига краката му в изпънато положение. Ако се появи болка, това е показателно за лумбална херния.


Лечението се изразява във избягване на прекалено натоварване,резки движения,както и прекалено залежаване и застояване на едно място.Включва се физиотерапия,кинезитерапия – лечебна гимнастика , може да се прилага криотерапия – лечение с лед на съответното място,както и прием на аналгетици.
Много малка част от случаите на дискова херния изискват хирургично лечение. То се налага, ако симптоматиката не се повлиява от други терапевтични подходи и прави невъзможно самообслужването на пациента, както и ако фрагмент от разкъсания диск заседне в гръбначния канал. В повечето случаи, хирургът отстранява само частта от пулпата , притискаща нерва. В редки се налага отстраняването на целия диск, при което съседните се укрепват с помощта на метални приспособления или се присажда изкуствен.

                                                                                                   Мария  Гарванова 
                                                                         Рехабилитатор към ТКЦ „ Живот без болка ‘’
 


0 Comments

Депресията идва,когато душата не е в мир със себе си

3/30/2017

1 Comment

 
Picture



Стресът, неприятните събития и трудностите като цяло са неизбежна част от живота на всеки. Много често обаче тези трудности, преживявания и притеснения водят до негативно мислене,променят начина ни на живот и отношението ни към всичко останало. 
 И започваме да се въртим в един непорочен кръг. Всеки път,когато ни се случи нещо си задаваме въпроса, „Защо все на мен“?
Проблемите връхлитат често живота ни и ни карат да изпадаме в състояние на меланхолия,тъга,отчаяние и безнадеждност.
Депресията е състояние на вътрешен конфликт. Когато не успеем да получим,това което искаме сме недоволни от себе си и страдаме. Обвиняваме се и се наказваме с негативизъм. Депресията е отсъствие на любов, защото ако цениш себе си, няма да си позволиш да изпитваш болка и страдание.
Много често, когато не успеем да постигнем нещо в живота започваме да се самонаказваме с негативни мисли като: „Аз не съм добър човек“ ; „Няма да постигна нищо в живота и тн..
Така започва натрупване на негативното мислене и се въртим в непорочния кръг. Проблемите често ни изваждат от равновесие, но така е устроен живота на всеки. Днес имаме хубав ден,а утре малко по - неприятен .
Розата е красиво цвете,но има и бодли нали?
Така е и с живота, всяко нещо се постига с труд и упоритост. Успял е не този,който има материалното, а този който въпреки всички трудности,успява да запази „здрава душата си и своите ценности“. Под „Здрава душа“ имам в предвид да съхраниш своята доброта, да забравиш за проблемите и да не мъчиш себе си с негативни мисли, да не натрупваш злоба и омраза,защото тя убива.

Мили хора,обичайте се такива каквито сте и се ценете,защото живота е кратък. Всяка спънка трябва да Ви стимулира да успеете.
Не се плашете,ако нещо не се получи,винаги има и други хоризонти.
Опитайте се да мислите позитивно, да знам банално звучи,но това е една важна стъпка към вашето усъвършенстване.Помогнете са самите себе си, не се обвинявайте и живейте с това, което имате. Радвайте се на малките неща и позволете на душата и сърцето Ви да почувстват какви щастливци всъщност сте.
1 Comment

Как да възпитаваме самоуверени и спокойни деца

3/27/2017

0 Comments

 
​Как да възпитаваме самоуверени и спокойни деца
 
Отглеждането  на новото поколение е голяма отговорност и често ние като родители се съмняваме доколко  успешно се справяме с възпитанието на децата си.
В последните години разполагаме с голяма по обем и разнообразна информация за правилния подход. С настоящата статия сме си поставили за цел да напомним на родителите, че за да растат децата ни спокойни, позитивни и успешни, е  важно преди всичко отношението ни към тях и към нас самите, отколкото следването на правила стъпка по стъпка. Дори  и най-съвършената методика е безполезна, ако човекът, който я използва, не ня разбира и споделя други възгледи.
 
1.Бъдете деликатни
 
Нерядко родителите се изкушават да „блеснат“ в компанията ,  като разкажат за пикантна случка или за  наивна реплика.  Ако на вас и вашите приятели ви е забавно, то по всяка вероятност детето ви  в този момент се чувства засрамено, смутено и объркано.
Да бъдете деликатни по отношение на детето си пред другите хора е признак на уважение към личността и пространството му и то ще расте с чувство за собствена значимост  и стабилна връзка с вас и семайството. Не разказвайте на всеослушание всичко, което казва и прави  вкъщи, особено в негово присъствие.
Да го попитате дали би имало нещо против да разкажете няма да наруши авторитета ви, а само ще докаже, че засвидетелствате положително и сериозно отношение и на вас може да се разчита.
 
2.Не допускайте детето да се  съмнява във вашата добронамереност
 
 За възпитанието и развитието на децата е изключително важно  да бъдат поставяни граници и правила, за да расте то отговорно и с ясни ценности. Това обаче трябва да става в доверителна атмосфера на общуване, с ясното съзнание, че обект на критика е постъпката, а не личността на детето . Когато казвате: „Ужасно съм разочарована от теб за тази тройка по математика, мързелив си, започни да учиш повече, казах ти, че не си готов“ то не чува зад това вашето „ Искам да си най-добрия, защото те обичам“ а чува „Аз не те харесвам“. Ефектите от това са подронена самооценка и срам, а не мотивация. Намесата от възрастен губи ефективността си, ако детето се страхува от реакциите ви и се затваря в себе си, в опит да защити достойнството си.
За да сте сигурни, че вашето послание правилно е стигнало до детето ви, говорете, питайте дали разбира, обяснявайте. Бъдете коректив -  справедливи и последователни. Да се греши е присъщо за всички хора и колкото по-рано го разбере, толкова по-сигурно в себе си ще расте то.
 
3.Пазете тайните му.
Силно вярвам, че нагласата към пространството на децата като нещо, което,  в името на тяхната сигурност, трябва да бъде под постоянен наш контрол, е останала в миналия век. Всеки има право на тайни, дори и най-малките. Колкото и несериозно да ни се струва, да разказваме безпардонно тайните им е сигурен начин да блокираме всеки порив да се съветват с нас и да споделят.
По същия начин трябва да бъдем внимателни към нещата, които искат да скрият от нас. Родителят има деликатната задача да олицетворява авторитета на възрастната и знаеща личност, без да оказва задушаващо въздействие.
 
4.Грижете се за себе си.
Вярвам, че няма по-добър начин да бъдем полезни за хората, които обичаме,  от този да се грижим сами за собственото си щастие. И ако всеки от значимите за нас други се грижи да бъде щастлив, това ще направи и нас щастливи. Няма по-сигурен начин да отгледате вътрешно стабилен и ценящ себе си човек от този с личения си пример да го научите да бъде отговорен и посотянен към собственото си благополучие. Щастливи родители = на щастливи деца. Те попиват нашето отношение и жизнена философия. Длъжни сте да бъдете добре, ама наистина!
 
5.Заложете на качество, а не на количество.
Липсата на достатъчно време, което да прекараме с децата си често ни изпълва с чувство за вина и напрежение. Реакцията на това е да компенсираме всяка свободна минута за и с децата, независимо от това колко сме уморени и отегчени. Ето така  забравяме за правило  №4. И децата усещат това.
Когато дойде време за равносметка, вашето дете няма да помни колко часа сте прекарвали заедно,  а как сте ги прекарали. Когато не ви достига време, помнете, че 10  пълноценни минути на ден са напълно достатъчни, за да поддържате ефективно дъблока и силна връзка с детето си. 
 
0 Comments

Плоскостъпие

3/27/2017

0 Comments

 
Picture

Плоскостъпието (pes planus), или още дюстабан, представлява отпускане (изглаждане) на надлъжния свод или на двата свода на човешкото ходило.
Ходилата при повечето хора имат издигнат свод по вътрешния ръб на стъпалото между петата и основата на пръстите. Този свод обикновено се развива  до 6 годишна възраст .Ако не се случи се появява плоскостъпие. При него мускулите, връзките и сухожилията и костите, поддържащи сводестата форма на ходилото, се отпускат и докосват земята с цялата повърхност на стъпалото.
Това нарушение довежда до нарушаване на статиката на краката, а от там и до дискомфорт и болки по целите крака. Затова е необходимо носенето на анатомични стелки – за компенсиране на дисбаланса и стабилизиране на свода.
Причините за плоскостъпие могат да бъдат следните :
Слабост на поддържащата сводовете съединителна тъкан (връзки, ставни капсули), за която има до голяма степен генетична предиспозиция; Продължително натоварване при хора с професии, които изискват продължително време стоене в изправено положение; Неподходящи,неудобни и зле конструирани обувки, особено в детска и ранна младежка възраст; Оплакванията се изразяват във лесна уморяемост при ходене, невъзможност за дълго стоене прав поради изпитване на силни болки в ходилата,съпроводени със силно желание да се седне.При някои хора болките засягат и  мускулите на подбедриците,заради неправилното разпределение на тежестта,върху ходилата.
Диагнозата на плоското ходило се поставя най-вече чрез оглед на областта. Важно е пациентът да се изследва и след натоварване, тъй като често промените стават видими едва след съответно динамично и статично въздействие. Най-точен и прост диагностичен метод е изработването на т.нар. плантограма, която в същността си представлява отпечатък на ходилото и дава информация за локализацията и степента на измененията.
Лечението на плоскостъпието се състои в:
-лечебна гимнастика,
-носене на удобни обувки ,
-носене на ортопедични стелки ,
-дозирано натоварване на ходилата ,редуващо се с почивка.
                                                                                                    
 
                                                                                       Мария  Гарванова 
                                                       Рехабилитатор към ТКЦ „ Живот без болка ‘’
 

0 Comments

Екстензионна терапия- Какво, кога и как?

3/9/2017

0 Comments

 

 Защо спинална декомпресия с Triton DTS?
                Ако имате дискова херния, протрузия или пролабс, дегенеративна дискова болест,  фасетни проблеми, притиснат нерв или други проблеми, водещи до болка в областта на гърба, врата и кръста и/или радикулерни симптоми, то тази терапия най-вероятно е подходяща за вас.
                Спиналната декомпресия с е модерен, нехирургичен метод, който ефективно подпомага лечението на увредени междупрешленни стави и дискове, предотвратява по-нататъшни усложнения, справя се ефективно с болката и подпомага възстановяването при дистрофични промени в нервите. Тракционният апарат третира гръбначната дискова болка в механичен и функционален аспект чрез не-хирургична тракция (декомпресия, изтегляне, разтягане) на гръбначния стълб, което от своя страна спомага храненето и възстановяването на диска, както и разнасянето на отпадни вещества. Нещо, което не би могло да се случи в условия на постоянна компресия на диска, на каквато са подложени много от хората с гореспоменатия тип заболявания.
 
                2. С какво тази форма на спинална декомпресия е по-добра от старата?
                Спиналната тракция съществува от около 1000 години и е била прилагана по най-различни начини. Старата форма на спинална тракция е механична, тя може да бъде некомфортна и не винаги води до облекчаване на болката.
                Тъй като при механичните форми на екстензионна терапия липсва възможността за стриктна регулация на силата на теглене, понякога се стига до неволеви спазъм на гръбначната мускулатура, което от своя страна пречи на удължаването на междупрешленния диск, което е целта на терапията. И така, вместо да се постигне желаният ефект на удължаване на диска, съкратените гръбначни мускули могат всъщност да увеличат вътредисковото налягане.
               
                3. Какво представлява процедурата?
                Терапиите с са едни от най-комфортните достъпни терапии. След като легнете  върху тракционната маса, ще бъдете закопчани в поддържаща система от колани. Поддържащата система цели стабилизирането на тялото.  Ъгълът на теглене може да бъде регулиран, позволявайки ни да насочим тракцията към специфичните прешлени, с които е свързана болката. Екстензионната система използва компютърна технология за прецизно контролиране на силата на теглене и степента на удължаване на гръбначния стълб, което ефективно предотвратява възникването на мускулен спазъм. Екстензионната маса се състои от две части, като едната е подвижна спрямо другата. Този дизайн допринася за успешното разтягане на диска.
                Пациенти описват процедурата като продължително, безболезнено усещане за теглене.  Процедурата може да продължи от 15до 30минути взависимост от вида и степента на увреждане.
 
4. Колко дълго ще продължи терапията и колко ще ми струва?
                Основната причина за много от проблемите с гърба са увредени междупрешленни дискове и нарушен мускулен баланс. Затова препоръчваме към курса на лечение да бъде включена и лечебна гимнастика, чиято цел е възстановяването на мускулната сила и баланс и изграждане на правилна позата на тялото.  Това е в основата на предпазването от рецидивиране на болезненото състояние
                Друго средство на физиотерапията, което може да повлияе благоприятно, е електролечението.
                За трайно преодоляване на болестния процес е необходимо да се подложите на екстензионна терапия поне четири пъти, най-добре през ден. Дори когато болката е преминала, това не значи че увредената структура непременно се е възстановила.  Например, ако натискът, който херниралият диск упражнява върху нервното коренче е премахнат и дискът се е върнал в нормалното си положение, то той все пак ще има нужда от продължителна терапия с цел възстановяване на нормалното му физиологично състояние. Възстановителната терапия може да се провежда през по -дълги периоди от време (напр. Един път седмично). Цената за единично посещение е 20лв.
                 Курсът на лечебната ви програма ще бъде индивидуално определен от кинезитерапевт и ще бъде съобразен със състоянието ви и настъпилите по време на лечението промени.

0 Comments

Психологическо консултиране – области на приложение

1/12/2017

0 Comments

 
Picture
Психологическото консултиране е форма на краткосрочна психотерапия, чиято цел е да
улесни личностното и междуличностното функциониране и да подобри качеството на живот
на личността. Този вид подкрепа е насочен към психически здрави хора, които по някакви
причини се намират в неприятна ситуация или състояние, възпрепятстващи нормалното
функциониране в средата.
Друга специфична практика на психологическото консултиране е грижа за психохигиената и
личностното израстване.
Може да се осъществява индивиддуално или по двойки, в зависимост от характера на
проблема.
Най-чести области на психологическо консултиране:
1. Депресивни състояния
Състоянието на депресия придоби особена популярност през последните години. Тя варира
по сила и продължителност. Засегнатият се чувства потиснат, апатичен, безразличен към
средата си. Липсват насладата, радостта и смисълът в живота.Чувствата са с ниска
интензивност и в отрицателната гама – тъга, меланхолия, безнадежност.
Депресията е нормално състояние, съпътстващо нуждата от промяна в живота, всеки от нас е
преживявал екзистенциална празнота поне веднъж в живота си. Тя става патологична тогава,
когато човекът няма ресурс да се справи или се намира в много сложна ситуация. Търсейки
помощ и сътрудничество, депресираният си дава възможност да „отпуши“ ситуацията, да и
да повиши трайно чувството си за благополучие.
Важо е при по-продължителен и мъчителен период на депресия засегнатият да обърне
внимание на състоянието си , да се открият причините и да се пристъпи към лечение. Често
то може да се дължи на нарушен хормонален баланс или здравословен проблем. Ако такива
липсват, но депресията не променя интензивността си, следва да се потърси специализирана
психологическа подкрепа.
Психологическото консултиране при депресия е насочено към по-пълно осъзнаване на
собствените потребности и нужди, възвръщане на силите и радостта от живота.
2. Тревожни състояния
Тревожните състояния се свързват с повишените нива на стрес. Усещанията на тревожност и
безпокойство са нормални тогава, когато действат мобилизиращо и съпътстват просперитета
на човека в професионален или личностен план.
Мъчителната тревожност е тази, която завладява тялото без видима причина, и
възпрепятства, вместо да повишава активността и адаптивността.
Най-често следствие от състоянието на мъчителна тревожност са паническите атаки:
Засегнатият получава внезапни пристъпи на силен страх, последван от сърцебиене,
изпотяване, чувство за животозастрашаваща опасност, неадекватност и други усещания,
които са различни при различните хора (предстоящ инфаркт, усещане за полудяване, страх,
че ще си глътне езика или че ще припадне и др.) Тези атаки са защитна реакция на психиката,
която е задействана в момент, в който човек прекалено дълго се е чувствал уплашен и
несигурен, без напълно да си дава сметка колко може да понесе . Характерно е, че те се
появяват внезапно и в момент, в който човекът очаква най-малко, и най-често, малко след
период на силен и продължителен стрес в ежедневието е преминал. С паническата атака
тялото ни казва „Спри, не може повече така да продължаваш!“, сякаш се опитва да се
предпази от подобни бъдещи издевателства.
Паническите атаки и страховите неврози обикновено изискват по-продължителна терапия,
тъй като завладяват тялото тогава, когато силният стрес вече е преминал. Зад тези симптоми
стои непреработен страх и объркване. Когато се открие и отреагира адекватно на причината,
довела до състоянието, симптомите отслабват или напълно изчезват.
Пътят към възстановяването минава през осъзнаване и пълноценно отреагиране на
непреработените силни отрицателни емоции от миналото.
3.Проблеми във взаимоотношенията
Една от най-важните ни характеристики е умението да изграждаме връзки.
Взаимоотношенията ни с другите винаги са динамични и едно по-пълно осъзнаване на
собствените ни потребности, нужди, модели и ценности, както и разбирането на тези на
другия човек, прави това взаимодействие интересно и пълноценно. Добрите контакти се
нуждаят от грижа и внимание.
Психологическото консултиране при проблеми във взаимоотношенията е насочено към
себепознание, осъзнаване на собствените потребности и нужди в контактите ни с
другите, осъзнаване на сложни взаимовръзки.
4. Ниска самооценка
Нисото самочувствие може напълно да провали пълноценния живот на човека, независимо
от това колко здрав, способен, талантлив и красив е той. При хората с ниска самооценка са
налице чувство за вина, усещане за неадекватност, несигурност, нерешителност. Склонността
към перфекционизъм е особено специфична. Поставените нереалистични цели и
последвалия неуспех потвърждават ниската стойност и затварят кръга на твърдението „аз не
мога нищо като хората“. Значението на успехите се минимизира, докато неуспехите се
хиперболзират. Човекът с нереалистична самооценка вярва, че не може или не заслужава да
му се случи нищо особено. Тези хора живеят в сянката на другите, притеснени, напрегнати и
тихи, тъй като са убедени, че каквото и да направят, то ще бъде глупаво, смешно и
маловажно. Винаги поставят себе си на последно място.
Всеки човек е индивидуална същност и има право на изява, отстояване, грешки. Без опит и
грешка няма растеж.
Психологическото консултиране при ниска самооценка е насочено към осъзнаване на
механизмите, по които се изгражда и поддържа, проверка на себевъзприятието с
реалността, търсене на своето място, разрушаване на неефективни схеми и модели,
осъзнаване на живота като една непрестанна крива от провали и успехи.
5. Жизнени възрастови кризи
Свързани са със стадийте на психо-социалното развитие и са част от живота на всеки човек.
Това са така наречените „трудни“ възрасти и периоди, каквито са пубертетната възраст,
например. Тези периоди са сложни поради противоречието между старите възможности и
новите потребности на личността. Преходът е предизвикателство както за самия човек, така и
за останалите членове на семейството му. Жизнената криза е преодоляна тогава, когато
човекът успешно встъпи в новата си житейска роля и функция. След нея следва латентен
период и човекът се стабилизира. Благополучният изход от старата жизнена криза гарантира
успешно функциониране в следващия етап от развитие.
Нуждата от психологическа подкрепа идва, когато личността по една или друга причина не
може да премине към следващия си етап на развитие.
0 Comments

Лумбалгия 

1/4/2017

0 Comments

 
Picture
Лумбалгията , или още лумбаго представлява остра , режеща болка в гърба.Причина за появата и е износването на гръбначния стълб и най-вече на междупрешленните дискове.
При невнимателно и много рязко движение ,прешлените могат да се обърнат един върху  друг и да притиснат нервите на гръбначния мозък. Като реакция на болката се свиват мускулите на гърба. Гръбначните стави се свиват и обръщат още повече, а болката се засилва.
Причините защо болката се проявява в гърба са много: заседнал начин на живот, липса на физическа активност, старост, генетични фактори, травми. Повече от половинaта население изпитва болка в гърба.
Дегенеративните процеси първо започват в дисковете, еластичността се намалява, променя се формата им, нишките на фиброзния пръстен могат да добият малки разкъсвания или вдлъбвания, междупрешленното пространство може да се стесни, дискът може да се измести от мястото си и дори ядреното вещество да се излее, ако пръстенът се скъса. Всички тези промени водят до струпване на голямо натоварване върху прешлените. Гръбначните деформации са причинени от изместване на прешлените от правилните им позиции и това може да доведе до притискане на околните нерви. Също причина може да е поради отслабнали мускули в областта на гръбначният стълб, поради липса на физическа активност или дълго стоене в неправилна поза. Деформациите и болката в гърба могат да доведат до серия от затруднения в други части на тялото като мигрена, изтръпване в ръце, крака, ходила, болка в гърдите, промяна в тазовата позиция, загуба на чувствителност. Болката може да е остра, породена от травма или определени движения, които превишават допустимите движения в гърба. Болката най-често възниква в области, където по-подвижна част се свързва с по-неподвижна (поясна област).
Профилактика:
  • Не вдигайте тежко.
  • Спете на твърдо и удобно легло.
  • Удобните обувки и дрехи са от главно значение за правилното функциониране на организма ви.
  • Редовно правете упражнения с цел засилване на кръвообращението и разтягане на мускулите.
За да се избегнат по-нататъшни усложнения е нужно лечението да се започне навреме. За пълна ефективност на лечението се съчетават обезболяващи средства, рехабилитационен комплекс от специални упражнения, физиотерапия и лечебен масаж.
0 Comments

Депресия

12/17/2016

1 Comment

 
Picture

Депресията (меланхолията) се проявяват с подтиснато, мрачно, неудоволствено или тъжно настроение, със забавен мисловен поток, с намалена волева активност и страх от работа. Някои хора се затварят в себе си, стават тъжни и подтиснати. Има и такива, които винаги са раздразнителни и избухват без причина или стават обидчиви като малки деца. Присъщи са мисли, които са противоположни по съдържание. Личностите попаднали в депресивно състояние страдат от понижено самочувствие, от чувство за малоценност и дори за вина, защото не могат да изпълнят дълга си В семейството и обществото. Те понякога смятат, че са болни от неизлечима болест, която ще унищожи не само тях, но и техните семейства. Върхът на меланхолната налудност е мисълта, че болният ще живее вечно, за да се мъчи ( ахасферов синдром). Друг признак на депресията е загубата на апетит и безсъние. В някои случаи са налице и симптоми като задух, горещи и вълни и „камък в гърлото“. Има два вида депресии. Единият вид се проявява с подтиснато настроение, забавен мисловен процес, без налудни мисли, а при другия вид освен изброените вече признаци са налице и налудните мисли. Суицидните мисли и опити са много често срещано явление при вторият вид депресивно състояние. Добре е ако почувствате някои от тези симптоми, веднага да потърсите професионална помощ от специалист психолог/психотерапевт, който ще ви помогне да възстановите душевния си комфорт.
1 Comment

Синдромът "Бърнаут"

12/15/2016

0 Comments

 
Picture
​                Синдром - Синдромът е термин от медицината и психологията, който означава съвкупност от признаци, явления и симптоми, свързани с болестно състояние, проявяващи се едновременно.
 
            Синдром на професионалното изчерпване или още наричан BURN OUT е понятие, използвано в статията „Прегарянето: Високата цена на високите постижения“ на американския психиатър Хърбърт Фройденбергер през 1974г., който забелязва този синдром сред своите колеги
 
            Основният аспект на този синдром е повишеното чувство за интелектуално, емоционално и физиологично изтощение. Без да има строга дефиниция, се разглежда като професионален феномен, който влияе върху всички аспекти на личността - физиологични, емоционални, поведенчески, включително проява на суицидни настроения, инсулт, инфаркт, колит, язва, гастрит, затлъстяване, мигрена, астма, стерилитет.
 
            Синдрома на „изпепеляване“ се проявява със следните симптоми:
 
                        Физиологични- хронична умора, понижена устойчивост към вирусни и простудни инфекции;
                        Когнитивни- апатия, липса на нови идеи, отрицателно отношение към работата;             Емоционални симптоми- чувство за провал, безнадежност, липса на емпатия;                    Поведеченски симптоми- намалена работоспособност, вечни оплаквания, мрънкане и недоволство.
 
            Личностните фактори, които предразполагат към развитие на Бърнаут са:
 
                        неустойчивост;
                        завишени очаквания към себе си и към другите;
                        повишена тревожност;
                        свръхамбиции;
                        нереалистична преценка.
 
            Конфликтите в работната среда се появяват, когато професионалиста не е наясно с очакванията от неговата дейност. Това води до несигурност в дейността му и в поведението му. Появяват се конфликти, и когато специалиста не притежава нужната квалификация и компетентности за извършване на дейността. Това води до стрес, объркване, натоварване и изтощение. Емоционалното изтощение, апатията и депресията се натрупват и водят до психосоматични страдания-гастрит, хронична умора, повишено кръвно налягане. Емоционалното изтощение се характеризира още с липса на енергия, напрежение в мускулите, болки в гърба, безсъние, напрегнатост, повишена конфликтност и чести негативни и афективни реакции. Емоционалното изтощение повишава вероятността от сърдечно-съдови заболявания, води и до по-висок риск за възникване на захарен диабет от втори тип.
В последните години изследванията обхващат все по-широк кръг от професии – полицаи, учители, журналисти, лекари, научни работници и други.
 
Живеем в забързан свят, работим в динамична среда и консумираме прекалено много. Навсякъде около нас консумация - на храни, напитки, природни ресурси, газове, горива. Консумираме и продължаваме по същия алгоритъм по, който се движим всеки ден. Така ден след ден не осъзнаваме, че сме изконсумирали и собствената си енергия, депресирани, се отчуждаваме, затваряме се в себе си, намираме опора най-често във вредните навици и занимания, като така бавно губим и не виждаме потенциала си. Защо за толкова малко „облекчение“, да рискуваме толкова много. Пушейки се „успокояваме“, но гподлагаме на риск, нещо много по-важно – нашето тяло, увреждаме, кожата си, зъбите, половата система, храносмилателната и отделителната системи. Посягайки към алкогола ни „олеква“, забравяме за проблемите, но те са все там и ни „чакат“ да премине дествието на опията и така се озоваваме в един омагьосан кръг, в една зависимост, която бавно ни съсипва. Нека помислим поне веднъж на седмица или месец дори за СЕБЕ СИ, за нашето здраве, да осъзнаем, че заплащаме със здраве за парите си, а след това харчим парите си за здрааве. Нека поне веднъж да помислим рационално и да направим една равносметка, за това как се справяме с проблемите в ежедневието или на работното място. Бъдете широко скроени и преодолейте общото разбиране,че психолог е равно на психиатър. Бъдете смели да попитате и да потърсите подкрепа при нас, ние ще ви помогнем да решите проблема си, без да се налага да влагате много средства, пари, време и най-вече няма да изхабим най-важния ви ресурс – ВАШЕТО ЗДРАВЕ.
0 Comments

Предимствата на йогата

10/22/2015

0 Comments

 
Picture
В последните годни йогата се превърна в най-практикуваният спорт. Градските хора я намират за много практична и вписваща се в напрегнатото им ежедневие, не само с физическата натовареност, която акумулира, но и заради успокояващия и релаксиращ ефект накрая. Хората се упражняват с йога не само в спортните зали, но и сред природата. Йогата не е само спорт, тя е култура и философия. Основава се на няколко основни компонента – правилно извършване на упражненията (различните пози или стойки се наричат асани), дишане, релаксация, позитивно мислене и медитация. Ще те запознаем с нейните предимства.



Предотвратява наднорменото тегло и диабета, подобрява имунната система, покачва либидото, помага за по-добър и здрав сън, намалява болката в главата, подобрява функцията на сърцето, намалява риска от депресия. Доказано е, че йогата има същите действия като антидепресантите и терапията при психолог.



Йогата е отличен начин да се раздвижиш без да се налага да правиш тежки физически упражнения, въпреки че при повечето асани, мускулите са в състояние на високо напрежение в продължените на няколко секунди. Йогата помага на корема да се стегне, да станеш по-гъвкав/а и на мускулите да се стегнат. Стойката на главата и раменете помага на кръвта да стигне до мозъка и по този начин мисловната дейност и работоспособността на човека се подобряват. Дихателните упражнения подпомагат работата на белия дроб и подобряват циркулацията на жизнените сили.




Освен физически, йогата има и други предимства. Практикувайки я, ти ще отключиш чакрите в себе си. Чакрите са свързани с енергията, те са мрежа от психически канали. Всяка чакра отключва различно поведение, мисли и емоционални реакции, които подсъзнателно присъстват в теб. Разбира се, за да стигнеш до това състояние, трябва да се научиш да медитираш редовно, да успееш да останеш насаме със себе си, да не мислиш за нищо друго и да успееш да се отпуснеш. Чак тогава ще достигнеш до друго измерение и медитирането ще отключи чакрите ти.



Важно е да знаеш, че основната цел на йогата е упражненията да са приятни за този, който ги прави. При йогата не съществува болка. Практикуващият трябва сам да си постави граници и да избере докъде да стигне. Йога не е надпревара. Ако изпълнението на някоя асана е болезнено или некомфортно, веднага спри. Не имитирай майстор йогите, а се съобразявай с моментното си ниво.

0 Comments
<<Previous
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.